School Staff

Administrative Staff

Brock, Dana
Assistant Princpal of Discipline
Hinson, Joey
Assistant Principal of Instruction
Sams, Mark
Principal

Teaching Staff

Arnold, Catherine
7th Grade Math
Arrington, Brooke
7th Grade Science
Ash, Julie
7th Grade Language Arts
Avery, Lee Anne
6-8 Grade Teacher
Banks, Rebecca
6-8 Grade Teacher
Barnwell, Andre
8th Grade Math
Barnwell, Michele
ISS Coordinator
Bloser, Jenny
Media Specialist
Brown, Juliet
Chorus Director
Clements, Patricia
6th Grade Math
Dixon, Sheena
7th Grade Math
Draper, Sarah
6th Grade Language Arts
Duernberger, Baylee
7th Grade Science Teacher
Duke, Lisa
Family and Consumer Sciences
Edwards, Stephen
8th Grade Language Arts
English, Trey
Band Director
Fleming, Billie
Physical Education
Folse, Julie
Business Education
Hall, Emily
8th Grade Language Arts & Science
Hancock, Taylor
6th Grade Math & Science
Harper, Bailey
6th Grade ELA Teacher
Harrell, John
7th Grade Social Studies
Harris, Gabreayl
8th Grade Georgia History
Hernandez, Carla
7th Grade Language Arts
Huckabee, Maria
6th Grade Math
Hunt, Matthew
8th Grade Science
Jackson, Andrea
8th Grade Language Arts
Judson, James
Agriculture
Kay, Amanda
7th & 8th Grade Social Studies
Kent, Jessica
6th Grade Social Studies
Kilmer, Sarah
Art
Kimbrough, Lesan
7th Grade Language Arts
Lane, Caroline
8th Grade Georgia History, 8th Grade Softball Coach
Lesho, Meara
7th Grade Science
Mccann, Sean
8th Grade Math
Mcdermitt, Betzy
8th Grade Math & Social Studies
Mcduffie, Robbie
Athletic Director
Mcphail, Flurry
6-8 Grade Teacher
Medalis, Mandy
6th Grade Social Studies
Melnick, Jan
6th Grade Science
Murray, Melissa
6-8 Grade Reading Connections
Pearce, Bud
Physical Education
Peavy, Paula
7th Grade Social Studies
Pinto, Michael
8th Grade Georgia History
Pogue-Blackshear, Karen
6th & 7th Grade Social Studies
Rainey, Dustin
7th Grade Math
Rainey, Kaitlin
6th Grade Language Arts & Social Studies
Shumway, Christopher
6-8 Grade Math Connections
Smith, Brittany
7th Grade Science
Stillwell, Janice
6th Grade Math & Science
Stoops, Courtney
8th Grade Science
Suckow, Gina
6-8 Grade Teacher
Thomas, Breann
8th Grade Language Arts
Thomas, Robin
7th Grade Language Arts
Topping, Matthew
8th Grade Math
Turner, Bailey
7th Grade Math
Underwood, Deanna
Speech Language Pathologist
Waller, Tiffany
6th Grade Language Arts
Waller, Tomieka
6th grade Science
Wright, Sonja
6-8 Grade Teacher
Yarbrough, Kristy
8th Grade Science

Support Staff

Austin, Lindsey
ATS Clerk
Baez, Ramona
Paraprofessional
Blasche, Amanda
Secretary
Burk, Michelle
Counselor
Fleming, Devante
Paraprofessional
Hammonds, Abby
Speech Language Pathologist
Hardy, Sandra
Paraprofessional
Hurst, Melzie
Paraprofessional
Lawhorn, Vincent
Paraprofessional
Shaw, Amber
Paraprofessional
Smith, Rochelle
Counselor
Sullivan, Robin
Bookkeeper
Taylor, Deshia
Paraprofessional
Trevino, Abby
Paraprofessional
Turner, Hope
Paraprofessional
Vidrine, Jennifer
Paraprofessional
Watson, Judy
Paraprofessional
Wilmoth, Carolina
Paraprofessional